Illemszabály kisokos
Avagy miért ne sértődj meg, amikor a férfi nem enged előre
10 alapvető illemszabály, melyeket nem árt sem nőként, sem férfiként ismerni. Ezeket betartva egészen biztosan tudunk szerezni pár jó pontot embertársainknál és csempészhetünk még némi etikettet ebbe az elzüllött, csúcsmodern világba, ahol lassan már a köszönés is luxus. Az illemszabályok természetesen országonként változnak. Amennyiben külföldre utazunk, nem árthat utánaolvasni az ott használatos szabályoknak, és elkerülni a kínos helyzeteket ( például a feltartott hüvelykujj - nálunk O.K. - használata Olaszországban annyit tesz, mintha bizony a középső ujjunk mutogatnánk Magyarországon vigyorral az arcunkon).
1. Bizony nagyon sok nő nincs azzal tisztában, hogy szórakozóhelyeken (étterem, bár, kávézó, mozi, színház stb.) a FÉRFI lép be először az ajtón és csak utána a nő. Ha pincér kísér az akkor a nőnek kell elöl mennie. Asztalt mindig a nő választ. Elsőként mindig a nő választ az étlapról és csak utána a férfi. Rendeléskor mindenkinek meg kell találnia az arany középutat: a meghívottnak nem illik a legdrágább, a meghívónak a legolcsóbb dolgot rendelnie.
Távozáskor a nőt illeti meg az elsőbbség.
2. Sétáláskor és helyfoglalásnál is a nő a férfi jobbján foglal helyet. Ugyanakkor ha a férfi az édesanyját, anyósát vagy nőrokonát kíséri, akkor a nő a férfi balján halad.
3. Két hölgyet kísérve a férfi általában középen halad. Tömegben a férfi megy előre, utat biztosítva a partnere(i) számára.
4. Ruhatárban először a férfi veszi le a kabátját, azután segít a hölgynek. Távozáskor először a hölgy kabátját segíti fel, azután veszi a magáét.
5. Lépcsőzéskor felfelemenet a nő megy elöl, lefelejövet pedig a férfi biztosítja az utat a nő számára. Kivéve persze, ha kellően széles a lépcső és kényelmesen elférnek egymás mellett.
6. Alapszabály, hogy a férfi köszön előre a nőnek, a fiatalabb az idősebbnek, a belépő a bent lévőnek. A kézfogás szabálya pont ellentétes. Aki előre köszönt, annak kell megvárnia, hogy a másik kezet nyújtson.
7. Bemutatásnál a fiatalabbat mutatjuk be az idősebbnek, a férfit a nőnek, az alacsonyabb rangút a magasabb rangúnak. (Margóra: Sose mutatkozz be úgy, hogy közben épp dohányzol.)
8. A telefonálás kapcsán tudni kell, hogy, ha megszakad a vonal, mindig az hív újra, aki kezdeményezte a hívást. A beszélgetést pedig alapvetően a hívó félnek illik befejeznie. Ez persze nem minden helyzetben tartható be: ha a hívó nem hajlandó letenni, finoman és udvariasan kezdeményezd a beszélgetés befejezését.
9. Tüzet mindig a fiatalabb az idősebbnek, az alacsonyabb beosztásban lévő a magasabb rangúnak, illetve a férfi a nőnek ad, ráadásul úgy, hogy az öngyújtót minden egyes cigarettához újra és újra meggyújtja. Gyufa esetén erre nincs szükség, ám ekkor is csupán két cigaretta gyújtható meg egyetlen lángról.
10. Tömegközlekedésen a nő szál fel először, leszállásnál a férfi segítő kezet nyújt a nőnek. A hátizsákot levesszük a hátunkról, ha már felszálltunk és nem állunk meg az ajtóban. A lábunkat sose tegyük a velünk szemben lévő ülésre és a táskánknak se foglaljunk el ülőhelyet, amennyiben tele a jármű. A helyet kötelezően átadjuk a betegeknek, állapotosaknak, kisgyermekes anyukáknak, akkor is nők vagyunk. Az átadott helyet illik elfogadni és persze megköszönni.